Prisijaukink internetą: laiką ir nervus taupantys Firefox įskiepiai [1 dalis]

Kad ir kokie (ne)protingi žmonės tie programuotojai bebūtų, niekas geriau nežino, kas tau prie širdies, nei tu pats. O kartais atsitinka taip, kad puslapyje neberandi ko ieškai, nes visur tik „Spausk čia“, „Spausk ten“, „Laimėjai milijoną“. Bet ne problema, ko nepadarė jie, gali pasidaryti pats.

Taigi, kaip supratote iš pavadinimo, toliau bandysiu aptarti kelis Firefox įskiepius, kuriuos, kaip programuotojas, įdiegiu tik persirašęs „langines“ ir kuriuos naudoju kasdien (na, jei ne kasdien, tai kas trečią dieną tikrai taip).

Firebug

Jeigu nors kartą teko atverti puslapio source code (pasak Firefox, „Pirminį tekstą“), tai šis įskiepis tau būtinas. Čia rasi daug įrankių, naudingų „lendant po kapotu“. Firebug ne tik leidžia peržiūrėti puslapio HTML struktūrą žmogui gerai suprantamu pavidalu (žinoma, nesunku skaityti ir gerai struktūrizuotą HTML kodą, tačiau jei taupant srautą visas kodas surašytas vienoje eilutėje…), greitai peržiūrėti su kiekvienu elementu susijusį CSS stilių, paprasčiau debug’inti JavaScript skriptus, bet ir leidžia peržiūrėti puslapio krovimosi laiką, kreipimus į kitus puslapius, kreipimų antraštes ir duomenis.

AdBlock Plus

Aš būčiau nieko prieš reklamas: jos leidžia nemokamai mėgautis daugeliu puslapiu, kurie be reklamos tiesiog neišsilaikytų. Ir pas mane dešinėje pusėje galite pamatyti mažą reklamėlę. Bet reklamų, kurios ne tik užima daugiau vietos, nei pats puslapio turinys, o tuo labiau šokinėjančių, mirksinčių ir kitaip į akis lendančių pateisinti neįmanoma. Čia į pagalbą ateina AdBlock Plus.

Kokią žalą daro per didelis reklamų skaičius galima įsitikinti konkrečiu pavyzdžiu. Tiksliai nežinau kodėl, bet kaip bandomąjį subjektą pasirinkau demotyvacija.lt puslapį.

Žmogaus nepaliestas

Iš pradžių atjungiame viską, kas turi tiek įžūlumo paslėpti reklamas. Ir koks gi vaizdas? Viršuj baneris, kuris kartu su puslapio navigacija užima visą ekrano aukštį. Kairėje lentelė, kuri niekaip tavęs nepalieka, kad ir kiek besislinktum į apačią. Kol puslapis užsikrauna, pasijauti kaip per žemės drebėjimą: puslapio elementai kratosi aukštyn-žemyn. O įdomiausias puslapio krovimosi laikas. Iš kelių bandymų gauta 7,5 sekundžių vidurkis, rezultatams svyruojant nuo 6,63 s iki 8,63 s. Be to, kiekvieną kartą pereinant į kitą puslapį nešiojamo kompiuterio ventiliatorius pakeldavo uraganą.

Demotyvacija.lt puslapio vaizdas su rodomomis reklamomis

Atlikus apipjaustymą

Šįkart į ringą paleidžiame mūsų mylymą AdBlock Plus. Jis, užsienietiško filtro konsultuojamas, šiek tiek pagerina situaciją. Nors vaizdas ir išlieka panašus, bet 5,6 sekundžių krovimosi vidurkis (kartais užkraunama per 4,84 s trukmės akimirksnį, o kartais viskas nesibaigia 6,23 s).

Plikas basas

Jei nori ką nors padaryti gerai, turi tai padaryti pats. O tuo labiau negali pasitikėti kažkokiais filtrais, ypač amerikietiškais. Tad paprašome AdBlock, kad jis parodytų blokuojamų objektų sąrašą.

Demotyvacija.lt blokuojami elementai

Tada pereiname per visą sąrašą ir užblokuojame viską, kad turi raidžių derinį „ad“. O dar geriau, užblokuojame viską, kieno domenas prasideda ne „demotyvacija“ ir baigiasi ne „.lt“ (ypač jei Like ar +1 niekada nespaudi, Snukiaknygės komentarų neskaitai). Va tada pasimato visas gražumas. Aplinkui tik tai, kas reikalinga, nevargina jokie puslapio tampymaisi, o ir viskas atsiranda žaibišku greičiu: 1,2 sekundės. Tai daugmaž 85% greičiau, nei su reklamomis (o gal reikėtų sakyti, kad su reklamomis viskas trunka 625% ilgiau). O ir perjunginėjant puslapius ventiliatorius nekeldavo jokio triukšmo.

Demotyvacija atjungus reklamas

Antra dalis