Gyvenimas su Windows 8

Jau kuris laikas savo asmeniniame kompiuteryje naudoju šviežiai pristatytą aštuntąją Windows’ų versiją. Kadangi per tą laiką jau kažkiek apsipratau su nauja aplinka, sumaniau parašyti, kas ir kaip. Tad ar tikrai Windows 8 yra tokia bloga, kaip dauguma žmonių apie ją pasakoja, ar tai tik bobučių pasakos?

Spartesnis įkrovimas

Pradėkim nuo pradžių, t.y. kompiuterio įjungimo. O jis įsijungia tikrai žaibiškai. Susumavus penkias sekundes BIOS’ams pakrauti, dvi sekundes juodam ekranui su mirksinčiu kursoriumi bei 5 sekundes naujai langinių animacijai pasibaigti gauname 12 sekundžių. Maždaug tiek laiko reikėdavo laukti, kol virš užrašo „Starting Windows“ iš keturių įvairiaspalvių išsiliejusių apskritimų susidarys Windows 7 logotipas, nekalbant apie mėlyną „Welcome“ langą, kartais užsibūnantį ekrane pakankamai ilgai.

Trys slaptažodžiai

Taip pat atnaujintas ir prisijungimo mechanizmas. Seniau įvesdavai vartotojo slaptažodį ir baigta. Kadangi šiais laikais viskas po truputį keliama į debesis, tai į aštuntuką reikia prisijungti naudojant savo Windows Live vartotojo vardą ir slaptažodį. Jeigu slaptažodis ilgas ar sunkus, vietoj jo galima susikurti keturių skaitmenų PIN kodą. Na, o jei abu šie variantai tau nepatinka, galima pasinaudoti Picture Password funkcija: ant pasirinktos nuotraukos norimų vietų dedant taškus bei brėžiant linijas ir apskritimus sukuriamas asmeninis pieštinis „slaptažodis“, kuris naudojamas prisijungimui. Pastarasis variantas daugiau pritaikytas planšetėms, nes su pirštu tai atlikti kur kas smagiau ir patogiau, nei su pele.

Start langas

Kalbant apie naujuosius Windows’us būtent pokyčiai susiję su Start meniu sukelia daugiausiai aistrų. Vieniems per mažai piktogramų telpa ekrane, kitiems jis per daug pritaikytas planšetiniams kompiuteriams ir visiškai netinkamas valdyti pele, treti niekaip negali atsibučiuoti su senuoju Start meniu.

Windows 8 Start langas

Windows 8 Start langas

Mano manymu, didžioji dalis šių skundų atsirado tik dėl to, kad nebuvo rasta prie ko prikibti. Teiginys, kad per mažai piktogramų telpa į ekraną, iš vis kvailas: atsidarius Start langą jame gali sugrūsti virš 30 (jau nekalbant apie 1080p ekraną, kur jų telpa dukart daugiau) visokių programėlių, kai „septintuko“ Start meniu talpino apie 15 (šį skaičių galima padidinti, bet tada meniu nusitęstų per visą ekrano aukštį) aplankų, kuriuos dar reikėjo išskleisti, kad pamatytum jų turinį. Teiginyje dėl pritaikymo planšetėms galima rasti kažkiek tiesos, tačiau ką gali padaryt su pirštu, tą gali padaryti ir su pele. Nebent multitouch… Tam reikės dar devynių pelių…

O tie, kurie negali gyventi be senojo Start meniu, tegul atsidaro Start langą, spusteli dešinį pelės klavišą ir dešiniajame apatiniame kampe „All apps“. Štai ir galite džiaugtis sugrupuotu pagal aplankus Start meniu turiniu. Paspaudus mažą minusiuką dešiniajame apatiniame kampe viskas sugrupuojama pagal abėcėlę. O jei ir to neužtenka, galima internete paieškoti programos, sugrąžinančios Start meniu.

Žaidžiame slėpynių

Buvo juokaujama, kad norėdamas išjungti kompiuterį turėjai iš pradžių spausti Start. Su Windows 8 viskas kitaip. Nežinau kaip kitiems, bet man teko kaip reikiant panaršyti, kol radau, kaip išjungti kompiuterį. Start lange nieko apie tai nėra, geriausia ką gali ten rasti – paskyros užrakinimą ir išregistravimą. Kelias minutes dar paklaidžiojus teko pasiklausti dėdės gūglo. Pasirodo, kad išjungtum kompiuterį, reikia užvesti pelę ant bet kurio dešiniojo kampo ir pasirinkti „Settings“! Čia jau Microsoft’as pralenkė pats save. Žinoma, išliko ir daugelis įprastinių išjungimo būdų: paspaudus įjungimo mygtuką kompiuterio korpuse, paleidus susikurtą shortcut’ą, paspaudus Alt+F4 esant darbalaukyje ir pnš.

Kompiuterio išjungimas

Kompiuterio išjungimas

Su kompiuterio išjungimu buvo šiek tiek pagudrauta. Jeigu sutrumpintas įkrovos laikas, tai logiška būtų sutrumpinti ir išjungimo laiką. Microsoft’as šiuo atveju pasirinko vietoj to, kar rodytų „Windows is shutting down“ ekraną visą išjungimo laiką, jį tiesiog išjungti po kelių sekundžių, o tolimesnius apsikuopimo darbus vykdyti su atjungtu ekranu. Tik užtilęs ventiliatorius ir užgesusios lemputės praneša, kad kompiuteris buvo išjungtas.

To be continued…

Kitame straipsnyje ketinu parašyti daugiau apie vartotojo sąsajos pakitimus, taip pat dar kelis žodžius apie Start langą ir patikusias aštuntuko naujoves.