Dar keletas žodžių apie aštuntuką

Kaip ir žadėjau, pasidalinsiu dar keliais įspūdžiais susijusiais su Windows 8.

Ribbon, ribbon everywhere

Taip, tai tiesa. Failų naršyklei atsitiko tas pats, kas 2007 metais nutiko ofiso programų paketui – ji „pasigavo“ ribbon’ą (angl. juosta). Tik, žinoma, šiuo atveju niekas nekels tokių skandalų, kuriuos kėlė prieš šešerius metus. Iš tiesų, kai pripranti, ribbon sąsaja daug paspartina ir palengvina norimų nustatymų paiešką. Būtent ši sąsaja išmokė Word’e naudotis stiliais: jie buvo ir senesnėse ofiso versijose, tačiau kažkur anapus; priešingai nei dabar, aiškiai matomi ir tiesiog nepraslystantys pro akis. Būtent taip dažniausiai naudojamos funkcijos iškeltos į dienos šviesą ir failų naršyklėje, pradedant nuo piktogramų dydžio, baigiant paslėptų failų (hidden files) ir plėtinių (extensions) rodymu bei pasirinkimo (selection) invertavimu (ankstesnėse versijose neteko rasti tokios funkcijos. O gaila, nes kartais prireikia pasirinkti visus failus, išskyrus tris ar pnš.)

Failų naršyklės „ribbon“ sąsaja

Failų naršyklės „ribbon“ sąsaja

Taip pat 50% sumažinti reikalavimai failų šalinimui, t.y. vietoj Del ir Enter klavišų sekos byla nukeliauja į šiukšliadėžę vien po Del paspaudimo. Taigi, nuo šiol nebeteks atlikti ritualo, kai su viena ranka vaikščioji per failus su rodyklėmis, o kitos rankos du pirštus laikai ant anksčiau minėtų klavišų. Žinoma, paspaudus Shift+Del būsi vis dėl to paklaustas, ar tikrai nori pašalinti pasirinktas bylas.

Kiti sąsajos pakitimai

Vienas iš geresnių atnaujinimų yra naujas Open With. Anksčiau, kad prisikastum prie to, reikėjo susidoroti su vienu bereikalingu langu, kuris paklausdavo, ar nenori internete paieškoti informacijos paieškoti informacijos apie atitinkama failo plėtinį. Žinoma nenoriu! Duokit pasirinkti programą, su kuria atidaryti failą! Štai Windows 8 iškart paima ir duoda.

Senas ir naujas Open With dialogas

Senas ir naujas Open With dialogas

Taip pat išgražintas ir Task Manager’is. Dabar rodoma ne tik kiekvieno proceso CPU ir atminties sąnaudos, bet ir disko bei tinklo apkrova. Be to pridėta daugiau ir gražesnių grafikų, o kaip kiekvienas žino, grafikai vaizdo negadina.

Windows programėlės

Be įprastų programų, paleidžiamų darbalaukio aplinkoje, Windows taip pat gavo ir savo programėlių parduotuvę su apps’ais, labiau pritaikytais planšetiniams kompiuteriams. Kitaip ir negalėjo būti, nes planšetės įprastų programų paleisti negali. Tiesa, išbandęs kelias tokias programėles, atkeliavusias kartu su Windows instaliacija, suradau joms tik vieną panaudojimą – Start lango widget’as. Todėl ištryniau visus, išskyrus orų apps’ą. Dabar vien įsijungęs Start langą galiu pasakyti, kad Kaune -6°C ir sninga.

Orų apps'as su informacija Start lange

Orų apps’as su informacija Start lange

Sudie, užapvalinti kampai

Ne vien tik Windows logotipas patyrė ryškius vizualinius pakitimus. Visų pirma pradingo Windows Aero – viena iš stambesnių Windows 7 naujovių. Langų kampai vietoj nugludintų tapo statūs. Dalis piktogramų tapo panašios į logotipus – mažai spalvų, abstrakčios formos, paveikslėlis kuriamas tuščiomis ir užpildytomis erdvėmis. Be to, pastarieji pakitimai išplito po visą Microsoft’o programų portfolio. Skype prarado savo melsvą atspalvį ir užapvalintus kampus. Visual Studio ne tik išblyško, tapo visas pilkas, bet gavo ir kampuotas, „lygintuvu išlygintas“ ikonėles savo failams. Panašūs pokyčiai paveikė ir naują ofisą.

Nėra namų be dūmų

Tiesa, aštuntukas nėra toks tobulas, kaip aš jį išgyriau. Nepaisant kartais sudėtingo įpročių perprogramavimo, susijusio su nauja aplinka, dar užkliuvo kelios smulkios detalės. Pirma, instaliacijos metu būtina suvesti aktyvacijos kodą (cd-key), senesnėje versijoje šį žingsnį buvo galima praleisti. Tą sužinojau tik pradėjęs visą instaliacijos procesą, todėl teko pasikrauti senuosius Windows’us, nusirašyti raktą ir vėl paleisti instaliaciją (bei tą patį pakartoti, kai sužinojau, kad kodas blogai nurašytas). Taip pat nepatogumų sukelia kompiuteriui kraunantis išsijungiantis Num lock. Kiekvieną kartą norint suvesti prisijungimo slaptažodį tenka patikrinti, ar skaičių klaviatūra vis dar veikia, ar jau nebe. O juk Num lock klavišas spaudžiamas tik vienu atveju – kai jis išjungtas. Be to, nuolat pakimbantis Skype taip pat nedžiugina (su 6.1 versija problemos buvo sutvarkytos). Juk ir jis, ir Windows priklauso Microsoft’ui, tai kas trukdo viską padaryti gerai? Su ankstesnėmis OS versijomis tokių problemų nekyla.

Apibendrinimas

Windows 8 – gana nebloga operacinė sistema. Buvo atnaujinta keletas dalykų, kurie jau seniai nematė nieko naujo. Taip pat supaprastinti kai kurie dažnai vykdomi veiksmai. Bet drastiškai pasikeitęs Start meniu bei keletas kitų sąsajos elementų daliai vartotojų neleidžia susidraugauti su šia OS.